The Church Board comprises the Church Pastor, Church Elders and heads of departments.
Department | Departmental Head | ||
---|---|---|---|
01. | Adventist Men Organization: | ............................. | - |
02. | Adventist Youth Leader: | ............................. | Br. Nchimunya Choona |
03. | Adventist Youth Sponsor: | ............................. | Br. Mwiinde Siavwapa |
04. | Adventurer Club: | ............................. | Br. Gabriel Mwamba |
05. | Ambassador Club: | ............................. | Sr. Agnes S. Mangisha |
06. | Camp Meeting Committee: | ............................. | Br. Mapulanga Mwenda |
07. | Children’s Ministries: | ............................. | Sr. Mwila Chali |
08. | Church Auditor: | ............................. | Sr. Grace Chisonga |
09. | Church Building & Infrastructre Development: | ............................. | Br. Maulu Hamunjele |
10. | Church Clerk: | ............................. | Sr. Chipo G. Chiyabi |
11. | Church Librarian: | ............................. | Br. Peter K. Kapeshi |
12. | Communications Department: | ............................. | Br. Grey Chibawe |
13. | Deacons: | ............................. | Br. Paul Nabuyanda |
14. | Deaconesses: | ............................. | Sr. Racheal Chibale |
15. | Dorcas Society: | ............................. | Sr. Loveness Sichilima |
16. | Education Department: | ............................. | Br. Alvert N. Ng'andu |
17. | Family Life: | ............................. | Br. Robam & Sr. Betty Musonda |
18. | Florist and Landscaping: | ............................. | Sr. Emma Sikazwe |
19. | Health Department: | ............................. | Br. Philip Mubanga |
20. | Interest Coordinator: | ............................. | Sr. Kathleen Kamwendo |
21. | Munali Branch: | ............................. | Sr. Tililenji Nyoni |
22. | Music Department: | ............................. | Br. Bornwell C. Chiyabi |
23. | Pathfinder Club: | ............................. | Br. Tariro L. Shiziba |
24. | Personal Ministries: | ............................. | Sr. Eunice Mukwala |
25. | Prayer Band: | ............................. | Br. Kateula Sichalwe |
26. | Publishing Department: | ............................. | Sr. Betty Malupande |
27. | Religious Liberty: | ............................. | Br. Law Ng'onga |
28. | Sabbath School: | ............................. | Sr. Phostinah Sitali |
29. | Sabbath School Children’s Division: | ............................. | Sr. Helen Zulu |
30. | Spirit Of Prophecy: | ............................. | Br. Charles Kabwe |
31. | Stewardship: | ............................. | Br. Victor M. Nawa |
32. | Strategic Plan Monitoring & Evaluation: | ............................. | - |
33. | Treasury Department: | ............................. | Br. Shadreck Chitumbo |
34. | Technical Committee: | ............................. | Br. Mwiinga Munsaka |
35. | Vacation Bible School: | ............................. | Br. Caleb Ndhlovu |
36. | Voice Of Prophecy: | ............................. | Br. Nyambe Mubiana |
37. | Women’s Ministries: | ............................. | Sr. Eunice S. Imasiku |
38. | Young Adults: | ............................. | Br. Nchimunya Choona |